آداب سفر - بامیراث

آنچه که باید قبل از سفر بدانید. بیان دیدگاه

سفر کردن برای همه‌ی ما سرشار از لذت و هیجان است و در فرهنگ ما ایرانیان جایگاه ویژه و مهمی دارد. قصد داریم در این مقاله به چند نکته درباره آداب مسافرت بپردازیم.

سوال این است آیا سفری که در پیش دارید با انتظارات شما مطابقت دارد؟ اگر برنامه‌ریزی درستی برای سفر خود انجام داده باشید این احتمال بیشتر است و اگر در برابر پیشآمدها و مشکلاتی که ممکن است حین سفر رخ بدهد انعطاف پذیر باشید، این احتمال افزایش می‌یابد‌.

اصول سفر

سفر شما چه یک‌ سفر کاری باشد چه تفریحی، چه داخلی چه خارجی، آداب سفر کردن در سه اصل خلاصه می‌شود :

  • احترام گذاشتن را در اولویت قرار دهید: با همسفران خود، با آنهایی که در طول سفر ملاقاتشان می‌کنید و کسانی که به شما خدمت رسانی می‌کنند با نهایت احترام و ادب برخورد کنید.
  • درخواست های منطقی داشته باشید: تمایل شما برای عوض کردن اتاقی که منظره مناسبی ندارد منطقی است ولی اگر تمام اتاق های خوش منظره هتل از قبل رزرو شده بودند، جار و جنجال راه نیندازید.
  • از خودتان “رد پا” به جا نگذارید: مقصدتان هرجا که هست، به یاد داشته باشید که شما مهمان آن شهر یا کشور هستید. رد‌پای نا‌خوشایندی از خود به جای نگذارید، از ریختن زباله در سطح شهر و وسایل نقلیه گرفته تا تخریب آثار باستانی و ابراز نارضایتی از مردم و فضا و امکانات آن منطقه.

برای اینکه حداکثر بهره را از سفر خود ببرید تا جایی که می توانید درباره آداب و رسوم و اماکن دیدنی منطقه مورد نظر تحقیق کرده و قبل از شروع سفر برنامه‌ای برای خودتان تهیه کنید. این کار باعث می شود که با آرامش و مدیریت شده از زمان خود بیشترین و بهترین بهره را ببرید.

قبل از حرکت به سمت مقصد مورد نظرتان حتما از به همراه داشتن مدارک شناسایی مورد نیاز مطمئن شوید (در سفرهای داخلی کارت ملی گواهی نامه رانندگی و شناسنامه و در سفرهای خارجی داشتن گذرنامه کافی است). بهتر است یک کپی از بلیت، نام و تلفن هتل به خانواده ی خود بدهید. همچنین کپی و تایید شماره های رزرو و… را فراموش نکنید.

بسیار سفر باید تا پخته شود خامی

سعدی

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *